דף הבית >> עצות וטיפים לראיון עבודה

עצות וטיפים לראיון עבודה

ראיונות הם לעיתים קרובות ההזדמנות היחידה של המועמד לעשות רושם ראשוני חיובי ולהוכיח את התאמתו לתפקיד. והוא גם נקודה מכריעה בניהול הקריירה. השקעת זמן ומאמץ בשלב ההכנה, עשויה לשפר באופן משמעותי את הסיכוי לצלוח בכבוד את הראיון ולזכות במשרה.

 למעסיקים אין זמן להכיר אתכם לעומק, ולכן הם מגבשים עליכם דעה כבר בשלב קורות חיים , מסיבה זו לאחר שהוזמנתם לראיון חשוב שלא רק קורות החיים ישווקו אתכם באופן הטוב ביותר, אלא שגם תגיעו מוכנים ככל האפשר לראיון - כדי להצטייר באופן המרשים והרציני ביותר בעיניי המגייס.

לפניכם מספר טיפים ועצות  שיסייעו לכם להגיע מוכנים יותר. 

1. הכינו שיעורי בית מקדימים
 

למדו על הארגון ועל התפקיד. ציינו לעצמכם נקודות לזכות החברה, זה יגביר את ההתלהבות שלכם בראיון. זה גם הזמן לרשום לעצמכם שאלות שאולי תשאלו בראיון העבודה. לא הצלחתם להשיג מספיק מידע? לא נורא - זו עדיין הזדמנות נפלאה להכין לעצמכם שאלות שמעניינות אתכם על התפקיד, ולהציג אותן בראיון ברגע שבו המראיין ישאל אם גם לכם יש שאלות.2. התלבשו בהתאם למעמד

 

בגדים הם חלק מהתדמית שלכם וגם הם מעבירים מסרים. חשוב להיראות טוב ומרשימים, אבל בטווח הסביר והאופנתי. הבגדים בהם תבחרו להופיע לראיון העבודה משקפים למראיין קוים לדמותכם, ולא פחות מכך את יחסכם לזולת. אז הטיפ הראשון שלנו הוא להתאים את הלבוש  לאופי החברה והמשרה ובכל מקרה, לשמור על מראה מהוגן,

3. הכינו שאלות על התפקיד

 

חשוב שהתפקיד אליו תיכנסו יהלום הן את הציפיות והרצונות שלכם והן את אלו של המעסיק שלכם. לכן הכינו מראש שאלות לבירור הגדרת התפקיד: מה הוא כולל? למי אתם כפופים? את מי אתם מנהלים? מה גודל הצוות? האם אתם מחליפים מישהו או מאיישים תפקיד חדש? מהו פרק הזמן הדרוש לחפיפה? מתי אתם נכנסים לתפקיד בפועל? אלו שאלות שחשוב לקבל עליהן תשובות במהלך הראיון. במידה והן לא יינתנו מעצמן, אל תתביישו להעלות אותן.
4. הכינו תשובות לשאלות קשות אפשריות

 

התכוננו לשאלות שעשויות ליצור בכם תחושת לחץ: שאלות על קורות החיים שלכם, נסיבות עזיבה, חוסר בממליצים או כל שאלה שכיחה אחרת בראיון עבודה, שאתם יודעים שהתשובה שיש לכם עבורה אינה מספקת. ההכנה המומלצת היא ניסוח תשובה מוכנה מראש וביצוע סימולציה על אופן המענה. נסו להשיב באופן כן ככל האפשר, אך גם שמדגיש את הצדדים החיוביים.


שאלות לדוגמא שעלולות להעלות בראיון העבודה:
 

- למה אתה חושב שאתה המועמד המתאים ביותר לתפקיד?

- איפה אתה רואה את עצמך בעוד 5 שנים?

- למה אתה רוצה לעבוד דווקא אצלנו?

- מהן התכונות השליליות שלך?

- מהן ציפיות השכר שלך? 

5. הקשיבו לשאלות המראיין
 

הקשיבו היטב לשאלות המראיין והשיבו לעניין - בוחנים את יכולת הבנת הנשמע שלכם, כמו גם את הדרך בה אתם מתמודדים עם מצבים שאינם נוחים לכם. הקשיבו לשאלה וענו עליה בצורה ישירה ורהוטה, גם אם אינכם בטוחים שתשובתכם נכונה או תואמת, את מה שאתם סבורים, שהיושב מולכם רוצה לשמוע. 

6. הפגינו ביטחון עצמי
 

רהיטות וזרימה הן לרוב תוצאה של הביטחון שיש לכם. לכן, לפני שאתם ניגשים לראיון, הכינו את עצמכם. ודאו שיש לכם תשובות שאתם שלמים איתן עבור כל השאלות שמדאיגות אתכם. שימו לב גם לשפת הגוף בראיון: חייכו, לחצו את יד המראיין בביטחון, שדרו פתיחות, לבביות, הקשבה, התלהבות ואופטימיות. אל תתעסקו עם הידיים, אל תתמרחו על הכיסא, אל תשלבו ידיים על החזה. צאו מתוך נקודת הנחה שזה לגמרי בידיכם ובעבודת ההכנה שתעשו - אם תגיעו עם ביטחון ביכולת שלכם להצליח בתפקיד, אתם תקרינו זאת למראיין.


7. גישה חיובית

העצה החשובה מכולן והבסיסית ביותר, שנכונה לרוב הדברים בחיים, היו אופטימיים ושמרו על פרופורציות. האנריה שאתם משדרים חשובה לאפחות מן המילים הנאמרות.